Zatoka kości - Macedonia
Projekt 365

Zatoka kości - Macedonia

czyli jeszcze raz o tym, jak kiedyś się mieszkało...
Prosto z Rumunii lecimy do Macedonii. Miejsce niezwykłe – szumnie nazwane Zatoką Kości, położone nad jeziorem Ochrydzkim. Jest to rekonstrukcja osady z końca epoki brązu i początku epoki żelaza. Zbudowana na drewnianym podeście, połączona jest z lądem małym mostem. Skąd nazwa? Dawno temu, jeden z rybaków zamiast ryb, wyłowił w tym miejscu kości zwierząt…a potem odkryto, że na tym miejscu była właśnie ta osada… A jak wyglądało prawdziwe życie mieszkańców? Tego możemy się tylko domyślać…

Agnieszka

Sighisoara
Projekt 365

Sighisoara

jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych zespołów miejskich w Europie Środkowo-Wschodniej XIV-wieczna twierdza z licznie zachowanymi bramami miejskimi, zabytkowy cmentarz ewangelicki, gotycki kościół ewangelicki, Dom Paulinus, Wieża Zegarowa, Katedra Świętej Trójcy – to tylko najważniejsze z zabytków tego miasta. Jeżeli będziecie kiedyś w Rumunii…musicie je zobaczyć na własne oczy!

Agnieszka

Zamek hrabiego Drakuli
Projekt 365

Zamek hrabiego Drakuli

czyli jak irlandzki pisarz stworzył legendę… Przepiękny średniowieczny zamek w Branie był inspiracją. Dołożyć do tego pomysł na krwawą mroczną historię, mającą niewiele wspólnego z prawdą… i mamy gotycką powieść Drakula. Ponoć pierwowzorem hrabiego Drakuli był hospodar wołoski Wład Palownik. Czy mieszkał w Branie? Raczej nie, ale czy to ważne?

Agnieszka

Morro Jable
Projekt 365

Morro Jable

prawdziwy raj na ziemi Przepiękna plaża, spokojny ocean, czyste miasteczko z doskonałym zapleczem hotelowym i gastronomicznym… Dzikie tereny przenikają się tu ze świetnie przemyślaną infrastrukturą... prawdziwy raj na ziemi, na wyciągnięcie ręki!

Agnieszka

Bałtyk tylko dla bogatych?
Projekt 365

Bałtyk tylko dla bogatych?

w ubiegłym roku restauratorzy narzekali… Jeden z portali informacyjnych przypomniał, że w ubiegłym roku plaże nad Bałtykiem były zatłoczone, nie przełożyło się to jednak na dochody restauratorów i właścicieli hoteli. Turyści ponoć zamiast korzystać szerokiej oferty gastronomicznej, woleli pójść do sklepu i ugotować coś samemu. Komentarze pod tą wiadomością były niejako odpowiedzią na te „żale”. Internauci opowiadali historie jak z (kuchennego) horroru – o słabej jakości jedzenia i koszmarnie wysokich cenach. Nie byłam nigdy w sezonie nad Bałtykiem… to jak to jest?

Agnieszka

Dacia? Dacia!
Projekt 365

Dacia? Dacia!

czyli są ludzie, którzy historię motoryzacji znają na wyrywki… Samochody są wyznacznikiem statusu społecznego danego kraju, ogólnie rzecz mówiąc, podpowiadają, co w gospodarce piszczy. Biorąc powyższe stwierdzenie z lekkim przymrużeniem oka, zaczynam rozumieć, dlaczego wśród zdjęć Marcina ze wszystkich jego wypraw, jest tak dużo samochodów. Może kompletuje te, które chciałby jeszcze mieć… ale Dacia?!

Agnieszka

Pałac Keyserlingków i Przebendowskich
Projekt 365

Pałac Keyserlingków i Przebendowskich

a obecnie – Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej Gdy w końcu wybraliśmy się nad ten Bałtyk, poniosło nas i do Wejherowa. Przyciągnął nas sam pałac park, który jest wokół niego. Dumą wspomnianego muzeum są bezcenne zabytki piśmiennictwa i muzyki kaszubsko-pomorskiej, dokumentujące dorobek ubiegłych i współczesnych pokoleń Pomorzan. Nie udało nam się niestety wejść do środka, w tym dniu muzeum było zamknięte. Nic jednak straconego, może jeszcze kiedyś tam wrócimy…

Agnieszka

W pierwszej trójce najczęściej fotografowanych miejsc w Morro Jable
Projekt 365

W pierwszej trójce najczęściej fotografowanych miejsc w Morro Jable

jest architektonicznie niebanalny kościół. Kościół Nuestra Senora del Carmen położony jest na niewielkim wzgórzu. Otoczony palmami wygląda bardzo malowniczo. Nie dziwię się więc, że znalazł się w kadrze wielu turystów. Warto robić zdjęcia ze swoich podróży – bo gdy pamięć zawiedzie…zdjęcie odświeży wspomnienia!

Agnieszka