Rumunia po raz pierwszy, i na pewno nie ostatni...
Projekt 365

Rumunia po raz pierwszy, i na pewno nie ostatni...

czyli jak to stereotypy kształtują postrzeganie świata Kiedy Marcin powiedział, że jedzie do Rumunii, myślałam, że żartuje. Rumunia?! Przecież są inne kraje, bardziej rozwinięte, ciekawe... Jego opowieści po powrocie z pleneru zupełnie nie pasowały do mojego wyobrażenia o tym kraju – a kiedy dodał na koniec, że chciałby do tego kraju kiedyś jeszcze wrócić – byłam przekonana, że zrobił na nim bardzo dobre wrażenie. On rzadko wraca do miejsc, które zamknął już w swoim obiektywie. Gdy zobaczyłam zdjęcia, wiedziałam już, że nie wróci tam sam. Jadę razem z Nim!

Agnieszka

Urocze małe miasteczka z klimatycznymi nadmorskimi kafejkami...
Projekt 365

Urocze małe miasteczka z klimatycznymi nadmorskimi kafejkami...

w takich okolicznościach, spacer to sama przyjemność! Prawda jest taka, że jeżeli lubisz ciągłe deszcze, przejmujące zimno i równie zimny wiatr, a także smutnych ludzi i ogromne tłumy turystów, a dodatkowo nie lubisz piaszczystych plaży, lazurowego oceanu i wysokich klifów to Fuerteventura nie jest najlepszym rozwiązaniem...

Agnieszka

Grudziądz – miasto z ciekawymi legendami w tle...
Projekt 365

Grudziądz – miasto z ciekawymi legendami w tle...

a wszystko przez tych Szwedów... Jedna z legend pochodzi z czasów, gdy Szwedzi oblegali grudziądzki zamek – liczyli, że gdy mieszkańcom miasta zabraknie jedzenia, sami się poddadzą. Nie wiedzieli jednak, jak przebiegli są mieszczanie – jeden z nich, imieniem Michałko, wsadził do działa armatniego łeb wołu i kawałek chleba, po czym wystrzelił je na drugi brzeg rzeki, gdzie czekali Szwedzi. Ci widząc, że mieszkańcy mają tak duże zapasy żywności, że mogą strzelać nimi z armaty, odstąpili od oblężenia zamku. Inna legenda to prawdziwa „love story” – rzecz dzieje się w tym samym czasie – Szwedzi opanowują Grudziądz. Strzała Amora trafia piękną mieszczkę i oficera szwedzkiego. Jednak rodzina mieszczki zabija oficera. Ona sama wstępuje do miejscowego klasztoru benedyktynek...

Agnieszka

Dubrownik
Projekt 365

Dubrownik

kamienne miasto, z wielką historią w tle Najstarsza część miasta pierwotnie stanowiła wysepkę z małą osadą i kościółkiem, oddzieloną bagnistym przesmykiem. Po najeździe Słowian na początki VII wieku, osiedlili się tam uchodźcy ze zniszczonego przez Słowian Epidaurum. Uchodźcy zaadaptowali na tych ziemiach prawo rzymskie, a co za tym idzie rzymski sposób rozplanowania miasta, który pozostał do dziś. Nowa osada otrzymała nazwę Dubrovnik. Początkowo podlegało cesarstwu bizantyjskiemu, później Republiki Weneckiej, następnie Normanów italskich, Serbii. Dzisiaj to jedno z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miast Chorwacji.

Agnieszka

Fuerteventura to idealne miejsce na spacer...
Projekt 365

Fuerteventura to idealne miejsce na spacer...

ktoś chętny? Hiszpański filozof i poeta Miguel de Unamuno, trafił na Fuerteventurę za sprawą generała Franco. W swoich utworach opisał wyspę jako oazę na pustyni cywilizacji – patrząc na obraz całościowy tej wyspy, nie sposób się z tym nie zgodzić...

Agnieszka

Srebrne miasto,
Projekt 365

Srebrne miasto,

które jest jednym z dwóch miast-muzeów, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO  Znajduje się w południowej Albanii, w okręgu Gjirokastra. Urodził się w nim były albański prezydent Enver Hodża. Co za tym idzie, jednym z obowiązkowych punktów zwiedzania jest dom rodzinny wspomnianego prezydenta. O wiele ciekawsza jednak jest starówka, wzdłuż której domy pokryte są szarymi łupkami. Miasto to nazywane jest również „Miastem tysiąca schodów”. I z tym muszę się zgodzić – schodów mają aż nadto. 

Agnieszka

Krokodyl czy aligator?
Projekt 365

Krokodyl czy aligator?

i tak pożre w całości... Powtórka z biologii – po czym poznać, czy gad, który właśnie wynurzył się z wody to aligator czy krokodyl? Krok pierwszy – popatrz na jego uzębienie – w przypadku tych pierwszych, gdy ma zamkniętą paszczę, jego uzębienie jest niewidoczne, w przypadku tego drugiego, dolna szczęka wraz z zębami wystaje poza szczękę górną, uwidaczniając zęby. Krok drugi – przyjrzyj się kształtowi pyska – aligator ma w kształcie „U”, krokodyl w kształcie litery „V”. Krok trzeci – określ swoje położenie geograficzne (tak, bywają takie chwile, że jest to trudne;) – aligatory występują jedynie w USA i Chinach, krokodyle zamieszkują tropiki. Krok ostatni – bez względu czy to aligator czy krokodyl...uciekaj!   

Agnieszka

Los Lobos
Projekt 365

Los Lobos

bezludna wyspa z malowniczymi zatoczkami i ładną plażą.  Nie jest to jednak miejsce dla wszystkich, warto więc wcześniej poczytać o tym miejscu. Kamieniste ścieżki, wysokie, strome podejścia, ostre skały i surowy krajobraz. To nie jest to, co lubię najbardziej. Niezbyt miło wspominam pobyt na tej wyspie – piękne zdjęcia jednak rekompensują wszystko!

Agnieszka