Chorwacja to kraj, który najczęściej wybieramy planując wakacje
Projekt 365

Chorwacja to kraj, który najczęściej wybieramy planując wakacje

spokojnie, wystarczy miejsca dla wszystkich! Długość chorwackiego wybrzeża, licząc łącznie z wyspami to 5 835 km. Wybrzeże to, z licznymi podłużnymi wyspami ustawionymi równolegle do linii brzegowej, nazywane jest dalmatyńskim. Do niedawna jeszcze, to właśnie na wybrzeżu skupiała się cała gospodarka turystyczna tego kraju. Obecnie, prócz malowniczych nadmorskich widoków, turyści z chęcią odwiedzają zabytkowe miasta czy parki narodowe. Chorwacja to kraj, który po prostu trzeba zobaczyć!

Agnieszka

Jest takie miejsce...
Projekt 365

Jest takie miejsce...

gdzie nawet uśmiech zamiera Państwowe Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu, zostało utworzone w 1947 roku. Inicjatorami tego przedsięwzięcia byli więźniowie KL Auschwitz w celu zachowania „po wsze czasy” pozostałości po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz – Birkenau. Świat łatwo zapomina i zaczyna mylić fakty, przyklejając łatkę oprawcy ofiarom, dobrze, że chociaż tu można przekonać się, jak było naprawdę.

Agnieszka

Białe domy, błękitne niebo
Projekt 365

Białe domy, błękitne niebo

to znak rozpoznawczy Grecji Biel i błękit to „greckie” kolory – nie są one przypadkowe. Biorąc pod uwagę wzgląd patriotyczny, błękit ma symbolizować barwę morza, a biel – pianę morską. Ze względów praktycznych, białe domy odbijają promienie słoneczne – dzięki temu nie jest w nich tak gorąco. Aż wreszcie, ekonomicznie rzecz ujmując, farba w kolorze niebieskim oraz białym jest po prostu najtańsza. Ot, i to wszystko ;)

Agnieszka

Albania
Projekt 365

Albania

kraj mercedesem jadący Po czym wiadomo, że przekroczyło się właśnie granicę Albanii? Wszechobecne bunkry w kształcie grzybków, wspaniałe góry, średniej jakości drogi i….stare mercedesy, z flagą Albanii powiewającą z każdego możliwego miejsca. Mercedesy to symbol statusu społecznego – nie musi być najnowszy, lecz musi być czysty – co nie jest takie proste, w tym pełnym kamienistych i żwirowych dróg kraju. Jest to też kraj, w którym tak naprawdę prawo ruchu drogowego zamyka się w stwierdzeniu – „kto pierwszy, ten lepszy”. Do wszystkiego jednak można się przyzwyczaić.

Agnieszka

Zagadka – „koń rzeczny”,
Projekt 365

Zagadka – „koń rzeczny”,

który poci się na różowo Żyją około 50 lat. Dzięki temu, że oczy, uszy i nozdrza są umieszczone wysoko, mogą być prawie całkowicie zanurzone, a w głębokiej wodzie poruszają się za pomocą skoków, odpychając się od dna. Hipopotamy – pozornie ociężałe, powolne i niemrawe, gdy trzeba, zamieniają się w bardzo agresywne zwierzęta. Potrafią zaatakować nawet dorosłe krokodyle.

Agnieszka

Mały klasztor
Projekt 365

Mały klasztor

który jest najczęściej fotografowanym miejscem na Korfu Korfu to urocza wyspa – pełna przepięknych, choć kamienistych plaż. Lazurowe morze zachwyca swoim widokiem, warto więc skorzystać z wycieczek po jaskiniach, gdzie to ponoć ukryty jest piracki skarb. Prócz pałacu Achilion, obowiązkowym punktem programu każdej wycieczki jest właśnie ten klasztor…a gdyby obrócić się o 180 stopni, zobaczymy….lotnisko. Tak, to też jest atrakcja turystyczna;)

Agnieszka

Właśnie patrzysz na najszerszą plażę na świecie.
Projekt 365

Właśnie patrzysz na najszerszą plażę na świecie.

Nie wierzysz? Plaża Sotavento, usytuowana na południu Fuerteventury, ma długość 9 kilometrów, a szerokość w niektórych miejscach dochodzi do 1 kilometra. Piasek jest tu drobny, jasny, a przypływy w niektórych miejscach tworzą urocze, bardzo malownicze zatoczki. Zapewne nie zdziwi Was fakt, że ta plaża nie jest raczej zatłoczona ;)

Agnieszka

Kiedyś ruiny
Projekt 365

Kiedyś ruiny

dzisiaj zamek z niesamowitą historią Zamek w Chudowie został zbudowany przez szlachcica Jana Saszowskiego z Gierałtowic, na miejscu dawnej wierzy obronnej. Był to obiekt murowany, z kamienia i cegły, pierwotnie na planie prostokąta, z dziedzińcem centralnym, krużgankami i studnią. Niestety, upływający czas nie był dla niego łaskawy. Na szczęście, dzięki działającej od 1995 Fundacji, wraca do swojej pierwotnej postaci. Zamek warto odwiedzić w sierpniu, kiedy to na zamku organizowany jest Jarmark Średniowieczny.

Agnieszka